צילום: אוראלי מלכה
צילום: אוראלי מלכה

לאחר שנות הזנחה – חוף הסלע בעיר יעבור תהליך שיקום ושיפוץ

ראש העיר צביקה ברוט הודיע כי העירייה תחדש את חוף הסלע, לאחר שנים רבות בהן רצועת החוף באזור נשחקה בהדרגה, בפרויקט שירחיב את רצועת החוף בעשרות מטרים אל תוך הים

פורסם בתאריך: 3.6.21 07:59

לאחר שנים רבות של הזנחה בהן הצטמקה רצועת החוף, הורה ראש העיר צביקה ברוט לחדש את חוף הסלע – ולהרחיב את רצועת החוף בעשרות מטרים לתוך הים. הדבר יבוצע באמצעות הזנת חול, בעבודה שתימשך כשלושה שבועות. בנוסף יבוצעו שיפוצים בחוף ויותקנו הצללות צבעוניות חדשות, וגם סוכות המצילים יעברו חידוש משמעותי.את העבודות לחידוש החוף תבצע עבור עיריית בת-ים החברה הממשלתית לשמירה על מצוקי הים התיכון. מדובר בהשקעה הכספית הגדולה ביותר שבוצעה בחוף בעשורים האחרונים, זאת במסגרת שינוי סדרי העדיפויות עליהם החליטה הנהלת העיר.

במסגרת העבודות, ספינת 'דבורה' תזין 60,000 קו"ב חול על חוף הים, כדי להרחיב בעשרות מטרים את רצועת החוף. העלות להצלת החוף תעמוד על כחמישה מליוני שקלים בשלב הראשון, ובהמשך יוקעו כ-20 מליון שקלים נוספים בחידוש חופים נוספים לאורך החוף. מדובר בחול ים נקי שנחפר מאזור נמל אשדוד ובעל כל היתרי המשרד לאיכות הסביבה.

העבודות יחלו בימים הקרובים ויימשכו כמה שבועות. במקביל- יחלו עבודות תשתית נרחבות הכוללות חידוש ושדרוג המתקנים בחוף- עד שישוב להיות החוף היפה בישראל.

הטלת החול לאורך קו החוף, נדרשת כפעולה מתקנת בעקבות תהליך סחף חול משמעותי בחוף הסלע. הזנת חול בחופי הים היא פעולה של הוספת חול לקטעי חוף באמצעים טכנולוגיים שונים. הזנת חול משמשת לשיקום חופים חוליים שנסחפו והוצרו, להרחבת חופים חוליים לצורכי פיתוח ולשימוש ציבורי ותיירותי, לשחזור או יצירת רצועות חוף חוליות לרגלי מצוקים כשיטה להגנת בסיסם.

גורמים מקצועיים מהחברה הממשלתית להגנת מצוקי חוף הים סבורים כי מצבו של חוף הסלע בבת-ים הינו תוצאה של הזנחה רבת שנים וחוסר תכנון לטווח הרחוק, כלשונם. הזנת החול וחיזוק המצוקים בחוף הינם הכרח המציאות שבלעדיהם עתיד החוף להעלם לחלוטין ולהוות מפגע סביבתי ובטיחותי חמור לתשבי בת-ים״.

במקביל להזנת החול מובילה העירייה עבודות תשתית נרחבות לשדרוג החוף והמתקנים לאורכו: שדרוג המבנים, שיפוץ יסודי למלתחות ולתאי השירותים, פיתוח נופי ברמה בינלאומית של מצללות עץ חדשות ומעוצבות, סוכת מציל חדשה ומתקדמת יחד עם ריהוט חוף משלים לנוחות התושבים.

הערכת העירייה היא כי עלות הפרויקט כולו תעמוד על כ-5 מיליון שקלים שמטרתם להחזיר את חוף הסלע לתושבים, אחרי שנים של הזנחה והדרדרות של רצועת החוף.

יודפת אפק-ארזי, מנכ"לית העירייה, מסרה כי "עיריית בת-ים וצוותיה השונים עומלים לילות כימים במטרה לשדרג את המרחב הציבורי, כולל חופי הים, למען תושבי העיר. הזנת החול בחוף הינה פעולה מורכבת הדורשת תכנון וניהול קפדני, אני בטוחה שצוותי העירייה יעמדו במשימה בהצלחה למען כלל תושבי העיר".

ירון לוי סגן ראש העיר ומחזיק תיק חוף הים, מסר כי "מדובר בבשורה משמעותית לכל תושבי העיר אשר יוכלו לחזור ולהינות מחוף הסלע המוכר והאהוב. זהו מהלך גדול שמובילה העירייה, בעלות של מיליונים ולאחר הזנחה של שנים ארוכות".תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

-->
🔔

עדכונים חמים מ"השקמה בת ים"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות